Пил – побутовий ворог людства №1. Навіть у ХХІ столітті, з усіма передовими технологіями, ми безсилі проти нього, так як він - частина нашого буття і життєдіяльності. Так склалося, що якщо для людства пил - це просто ворог, то для ноутбука він може стати вбивцею. Єдиним порятунком може бути тільки регулярна чистка Ноутбука від пилу.
З першого включення пил поступово вбиває Ваш Ноутбук, не даючи йому жодного шансу на перемогу. І лише своєчасне профілактичне втручання людини може суттєво продовжити життя Вашому улюбленцю.
Під пилом в Ноутбуці прийнято розуміти також шерсть, волосся, крихти і подібне сміття, що потрапляє всередину Ноутбука через систему охолодження. Як не дивно, цей найважливіший вузол Ноутбука є винним у його поломках і саме систему охолодження і потрібно почистити від пилу.
Справа вся в пристрої системи охолодження. Основне її завдання видувати гаряче повітря. Але вона ж і втягує повітря через спеціальні вентиляційні отвори, які зазвичай розташовані в нижній частині корпусу Ноутбука. Разом з холодним повітрям всередину потрапляє пил і шерсть домашніх тварин через свою летючість, а цього всього в будь-якій Харківській квартирі або офісі достатня кількість.
Чого тільки не вигадували, щоб уникнути потрапляння пилу в Ноутбук: сіточки на радіатор, спеціальні підставки тощо. Всі ці хитрощі лише трохи відтягують неминуче, і уникнути необхідності періодичної чистки від пилу неможливо. За деякий час починаються неприємності: Ноутбук сильно гріється, постійно шумить вентилятор, Ноутбук часто висне і час від часу мимоволі вимикається, і, якщо не почистити Ноутбук від пилу вчасно, то з часом Ноутбук просто перестає вмикатися. Симптоми, що проявляються, залежать від того, наскільки система охолодження у Вашому Ноутбуці досконала і від ступеня її засміченості пилом і сміттям.
Якщо Ваш Ноутбук вже перестав вмикатися, то радимо Вам прочитати нашу статтю про ремонт Ноутбуків у Харкові і одразу нести його до Сервісного Центру. Якщо ж ще не все так погано, то читайте далі.
Магазини електроніки Харкова радують своїх покупців великою різноманітністю моделей Ноутбуків. В залежності від моделі Ноутбука може використовуватися пасивна або активна система охолодження. Розглянемо детальніше особливості кожної з них.
Пасивна система охолодження
У деяких моделях ноутбуків використовуються пасивні системи охолодження. Пасивними вони називаються, бо в них відсутні рухомі механізми, а отже, немає такої кількості сміття і пилу, як в активних системах охолодження, і чистити такий Ноутбук від пилу не потрібно. Тоді, що, запитаєте Ви, охолоджує Ноутбук? Принцип роботи пасивної системи охолодження полягає в теплообміні з навколишнім середовищем завдяки природній конвекції повітряних потоків.
Зазвичай така система охолодження представлена радіатором та теплопровідної трубкою. Що таке радіатор зрозуміло всім, а ось про теплопровідну трубку краще розповісти докладніше. Виготовлена з міді така трубка являє собою закриту капілярну систему, з якої викачане повітря. Всередині вона заповнена деякою кількістю рідини.
Коли рідина починає випаровуватися, через нагрів трубки вона переносить тепло, розподіляючи його по всій довжині трубки. Після чого рідина збирається в конденсат і повертається у вихідне положення. Чим більшу площу покриває така система охолодження і чим краще її матеріал виготовлення, тим краще охолодження Ноутбука.
Такі системи охолодження найчастіше використовуються в Нетбуках і малопродуктивних Ноутбуках, особливо популярних серед Харків'ян через свою низьку вартість, оскільки система охолодження такого типу є малоефективною особливо при інтенсивному виділенні тепла. Якщо у Вас така система охолодження, то чистка від пилу Вашому Ноутбуку не потрібна. Але термопаста, що забезпечує якісний контакт між чіпами і тепловою трубкою, має властивість пересихати і втрачати свої теплопровідні властивості. Тому, якщо у Вашого Ноутбука пасивна система охолодження, проте йому вже кілька років і він почав грітися сильніше, ніж зазвичай, і виснути, необхідно задуматися про заміну термопасти.
Активна система охолодження
Зовсім навпаки справи з активною системою охолодження Ноутбука. Її якраз таки необхідно активно і, бажано, не рідше, ніж один раз на рік, чистити від пилу.
Якщо не вдаватися в подробиці, то активна система охолодження Ноутбука представлена набором радіаторів, теплопровідних трубок і одним або двома вентиляторами. Принцип роботи полягає у відведенні гарячого повітря з корпусу Ноутбука за допомогою вентилятора. Ефективність її роботи залежить від того, який об'єм повітря система здатна проганяти через радіатор за одиницю часу, а це в свою чергу залежить від того, наскільки забруднені вентилятор і радіатор.
Насправді кількість повітря, що проходить через радіатор, не є єдиним фактором, що впливає на якість роботи системи охолодження Ноутбука. Також важливою є якість відводу тепла від центрального процесора і основних чіпів материнської плати (північного і південного мосту). Вона в свою чергу залежить від якості теплопровідних трубок, що використовуються в системі охолодження, які відводять тепло від чіпа до радіатора, що охолоджується вентилятором, і від якості контакту теплотрубок з поверхнею чіпа. Якщо теплопровідні трубки вийшли з ладу, то чистка Ноутбука від пилу не призведе до очікуваного результату. Необхідно також замінити вузли системи охолодження, що вийшли з ладу.
Якісний контакт між теплотрубкою і чіпом забезпечується за рахунок спеціальних термопрокладок або термопасти з підвищеним коефіцієнтом теплопровідності. Також якість роботи системи охолодження може бути знижена через відсутність мастила на втулці вентилятора, що призводить до зниження його обертів і додаткового виділення тепла самим вентилятором через підвищене навантаження. Робота вентилятора може супроводжуватися неприємними звуками, такими як скрегіт або потріскування, які свідчать про те, що вентилятор забитий пилом.
Дефекти всіх вузлів системи охолодження будуть виявлені під час чистки системи охолодження Ноутбука і Ви будете про них повідомлені додатково.
Як визначити, що система охолодження Ноутбука забруднена?
Температура корпусу Ноутбука повинна бути трохи вище за кімнатну, а звук його роботи ледве чутний або не чутний зовсім.
На початкових етапах забруднення Ноутбук гріється сильніше ніж зазвичай, постійно шумить і час від часу висне. Це так звані «тривожні дзвіночки» про те, що пора задуматися про чистку системи охолодження Ноутбука.
Ігнорування постійного перегріву Ноутбука і посиленого режиму роботи вентилятора з часом призводить до порушення BGA-контакту чіпів на платі Ноутбука (південного мосту, північного мосту або мультиконтроллера) внаслідок незначного удару чи деформації плати через сильні перепади температури.
У нагрітому стані BGA-пайка є дуже чутливою до зовнішніх впливів, що призводить до порушення контактів. З часом Ноутбук починає мимовільно перезавантажуватися, а як наслідок перестає вмикатися зовсім.
Потрібно пам'ятати, що використання підставок, робота тільки в чистих від пилу приміщеннях тощо тільки відтягують неминуче.
Головне, не намагатися розбирати Ноутбук самостійно, а звернутися за своєчасною допомогою до кваліфікованих фахівців. Несправності треба попереджати, а не створювати власноруч!
При звичайних умовах роботи з Ноутбуком його чистка повинна проводитися один раз на рік. Але якщо Ви, працюючи за Ноутбуком, палите, або у приміщенні, в якому Ви працюєте за своїм Ноутбуком, живуть домашні тварини або йде ремонт, то чистити Ноутбук наполегливо рекомендується раз на півроку.
Чистити або не чистити Ноутбук від пилу?
Відповідь проста. Звичайно ж чистити і регулярно. Ноутбук необхідно чистити від пилу щонайменше один раз на рік. За несприятливих умов використання, як то запилене приміщення, використання Ноутбука в ліжку, наявність в будинку домашніх тварин, необхідно чистити Ноутбук два рази на рік.
Ремонт може коштувати Вам набагато дорожче, якщо Ви будете ігнорувати перегрів ноутбука протягом тривалого часу. Згодом Ноутбук почне вимикатися після деякого часу роботи, почне торохкотіти кулер, тощо. Високі температури дуже небезпечні для чіпів Ноутбука і, швидше за все, буде потрібен реболлінг одного з чіпів Ноутбука, а ця процедура обійдеться Вам набагато дорожче періодичної чистки і не завжди є успішною.
Також набагато дешевше постійно змащувати вентилятор Ноутбука, ніж замінити його через надмірну навантаженість з причини відсутності мастила на втулці. На деякі моделі Ноутбуків знайти потрібну модель вентилятора практично неможливо або доводиться очікувати від одного до двох місяців доставки необхідної деталі.
Вирішуйте самі скільки і за що Ви хочете платити - за періодичну чистку Ноутбука і його безвідмовну роботу або за реболлінг північного і південного мосту, або відеопроцесора з заміною чіпів і заміну вентилятора Ноутбука.
Від того, наскільки часто Ви будете звертатися до Сервісного Центру за чисткою Ноутбука, залежить не тільки тривалість життя Ноутбука і якість його роботи, але і вартість його ремонту.
Як проводиться чистка Ноутбука від пилу?
Варто відзначити, що чистка не обмежується продувом радіатора Ноутбука стисненим повітрям. Чистка Ноутбука від пилу є трудомістким процесом зі своїми особливостями.
У Харкові дуже багато Сервісних Центрів надають послуги чистки Ноутбука від пилу, але чомусь не всі знають як правильно цю чистку робити, у чому ми переконалися на власному досвіді, ремонтуючи Ноутбуки, що побували в ремонті в інших сервісних центрах.
Більшість моделей Ноутбуків необхідно повністю розібрати, щоб провести чистку. Однією з особливостей сучасних корпусів Ноутбуків є защіпки, які дуже легко замикаються при складанні і так само легко ламаються при розбиранні. Тому необхідно бути неймовірно обережним і знати схему розбирання конкретної моделі Ноутбука.
Після повного розбирання Ноутбука Сервісний Інженер продуває материнську плату, радіатор і корпус Ноутбука стисненим повітрям за допомогою компресора. Потім замінюється термопаста (для ноутбуків ми використовуємо спеціальну термопасту з підвищеним коефіцієнтом теплопровідності) або термопрокладки. Вентилятор змащується спеціальним силіконовим мастилом, яке забезпечує тиху і якісну роботу вентилятора і збільшує його термін служби.
Далі Ноутбук збирається і відправляється на стрес-тест: всі компоненти Ноутбука максимально навантажуються протягом деякого часу і Сервісний Інженер може переконатися в тому, що система охолодження працює найбільш ефективно. Тільки після успішного проходження стрес-тесту Ноутбук потрапляє на видачу.
Якщо Ви сумніваєтеся, який тип системи охолодження використовується саме у Вашому Ноутбуці (Нетбуці), то Ви можете отримати консультацію, зателефонувавши до Сервісного Центру FreshIT. Також Ви можете проконсультуватися за всіма питаннями щодо чистки Ноутбука від пилу або поставити питання прямо на сайті.
Чистка Ноутбука від пилу в Сервісному Центрі FreshIT в місті Харкові обійдеться Вам від 210 до 841 грн. в залежності від складності розбирання та особливостей конструкції Вашого Ноутбука. Для більшості популярних моделей Ноутбуків вартість чистки від пилу становить 385 грн.
У вартість чистки Ноутбука від пилу входить: повне розбирання/збирання Ноутбука, видалення пилу і стороннього сміття, змащення кулерів силіконовим маслом, заміна термопасти, заміна термопрокладок.
Робота з профілактики Ноутбука від пилу виконується протягом 1 робочого дня. Тобто, якщо Ви принесете Ноутбук вранці, то зможете забрати його вже ввечері, якщо принесете Ноутбук ввечері, то зможете забрати його наступного дня.